2024. május 8., szerda

Nem csak magukra veszélyesek az ittas kerékpárosok

A Lánglovagok Egyesület aggodalmát fejezi ki a KRESZ kerékpárosokra vonatkozó módosítása miatt.

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet módosítása nyomán július 19-től a főutakon is lehet kerékpározni alkoholfogyasztás után, amennyiben a biciklista „a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban” van. A Kormányzati Információs Központ által kiadott közlemény szerint az, hogy a kerékpáros fogyaszthat alkoholt, az indokolja, hogy a biciklisták esetében az önveszélyességen túl nem áll fenn a közveszélyesség lehetősége.

A Lánglovagok Egyesület több szempontból sem tartja elfogadhatónak a KRESZ ezirányú módosítását. Egyfelől mindenki tisztában van azzal, hogy az alkoholfogyasztás milyen következményekkel jár a reakcióidő és a mozgáskoordináció tekintetében. Közúti forgalomban pedig az ittas kerékpárosok nem csak önmagukra veszélyesek, hiszen például egy nem tervezett irányváltoztatás olyan balesetet eredményezhet, melynek más is áldozata lehet.

Másfelől egy súlyos sérüléssel járó vagy halálos áldozatot követelő baleset esetén hosszas bírósági eljárás, költséges szakértői véleményeknek lehet elébe nézni, hogy megállapítsák, a kerékpáros a „jármű biztonságos vezetésére képes állapotban” volt vagy sem.

A Lánglovagok Egyesület a kerékpárosok esetében is a zéró tolerancia híve, a tűz- és baleset-megelőzési civil szervezet határozottan ellenzi, hogy bárminemű alkoholfogyasztás esetén a kerékpárosok részt vehessenek a forgalomban, pláne főutakon. Amennyiben a jogalkotók mégsem állnak el alapjaiban ettől a KRESZ-módosítástól, akkor legalább egyértelműsítsék a szabályozást, és a véralkoholszint – minél alacsonyabb szintű – megadásával korlátozzák a szeszes ital elfogyasztása utáni kerékpáros közlekedést.