Az egyesülési jog törvényellenes korlátozása miatt az ombudsmanhoz fordult a Lánglovagok Egyesület.
Bakondi György tű. altábornagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója februárban egy belső utasítással tiltotta meg, hogy a hivatásos tűzoltók a megyei tűzoltó szövetségekben és a Magyar Tűzoltó Szövetségben választott tisztséget töltsenek be, illetőleg az önkéntes tűzoltó egyesületekben vezető tisztséget vállaljanak. A döntést szakmai irányítási és felügyeleti összeférhetetlenséggel indokolta.
Magyarország alaptörvénye kimondja, hogy „mindenkinek joga van szervezeteket létrehozni, és joga van szervezetekhez csatlakozni”. A 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról (egyesülési jogról szóló törvény) úgy fogalmaz, hogy „az egyesülési jog mindenkit megillető alapvető szabadságjog, amelynek alapján mindenkinek joga van ahhoz, hogy másokkal szervezeteket, illetve közösségeket hozzon létre vagy azokhoz csatlakozzon”.
Az 1996. évi XLIII. törvény a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról (szolgálati törvény) némi korlátozással él: a hivatásos állomány tagja köteles a hivatásával össze nem függő civil szervezettel fennálló, illetőleg az újonnan létesülő tagsági viszonyát előzetesen az állományilletékes parancsnoknak szóban vagy írásban bejelenteni. Az állományilletékes parancsnok a tagsági viszony fenntartását vagy létesítését írásban megtilthatja, ha az a hivatással vagy a szolgálati beosztással nem egyeztethető össze, illetőleg a szolgálat érdekeit sérti vagy veszélyezteti”.
A főigazgató felülírja a törvényeket
A Lánglovagok Egyesület álláspontja szerint az Alaptörvényben, az egyesülési jogról szóló törvényben biztosított szabad egyesülési jogot a szolgálati törvényben meghatározottakon túlmenően főigazgatói utasítással nem lehet korlátozni.
Márpedig a tűzoltó szövetségek felett a katasztrófavédelem egyetlen egy szervezeti egységének sincs irányítási vagy felügyeleti jogköre, így az összeférhetetlenség nem állhat fenn. Az önkéntes tűzoltó egyesületeknél már más a helyzet, ott valóban beszélhetünk erről, de nem minden tűzoltó esetében. Az OKF vezetőinél országosan, a tűzoltó-parancsnokságok, katasztrófavédelmi kirendeltségek, megyei igazgatóságok vezetőinél területi alapon merülhet fel az összeférhetetlenség.
A Lánglovagok Egyesület az alapvető jogok biztosának küldött beadványában felhívja a figyelmet, hogy az egyesülési jog főigazgató általi korlátozása minden hivatásos tűzoltóra vonatkozólag – függetlenül a beosztásától és a szolgálati helytől, illetékességtől – teljesen indokolatlan, egyben alkotmánysértő, törvénysértő. Az egyesülési jog korlátozása kizárólag a szolgálati törvény alapján lehetséges, tehát az állományilletékes parancsnok egyedi elbírálása alapján, kizárólag a tagsági viszonyra kiterjedően, nem pedig az adott szervezetben betöltött tisztségre vonatkozóan.
Erkölcsi és szakmai károkozás
A főigazgatói utasítás alapján a tűzoltó szövetségek és tűzoltó egyesületek a retorzióktól félve tisztújítást hajtottak végre. Az erkölcsi és morális egyensúly kibillenése mellett szakmailag is komoly visszaesést jelentett ez a jogszabályokkal ellentétes, törvényt felülíró, alacsonyabb szintű szabályozás a társadalmi szervezetek életében.
A Lánglovagok Egyesület úgy véli, a főigazgató intézkedés súlyosan akadályozza az egyesülési jogról szóló törvényben megfogalmazott törvényalkotási célt, miszerint az Országgyűlés elismeri, hogy az emberek önkéntes összefogása nélkülözhetetlen Magyarország fejlődéséhez, a civil szervezetek a társadalom alapvető egységei, amelyek folyamatosan hozzájárulnak közös értékeink mindennapi megvalósulásához.