2024. április 29., hétfő

Korlátozzák a magáncélú autóhasználatot a katasztrófavédelemnél!

A Lánglovagok Egyesület nemtetszését fejezi ki az adófizetők pénzének elherdálása miatt.

Miközben a tűzoltóknak nem egyszer a jogos járandóságuk kifizetésért is a bíróságra kell járniuk, addig a katasztrófavédelem vezetői egy BM utasítással élve, illetve visszaélve közpénzből jelentős mennyiségűmagáncélú autóhasználatot élvezhetnek.

Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató sofőrrel együtt annyit megy magáncélból a rendelkezésére bocsátott Skoda Superb 2.0 TD személyautóval, amennyit csak akar. Legyen szó munkába járásról,bevásárlásról, nyaralásról. Hasonló a helyzet a két helyettesével is,bár nekik sofőr nem jár, és havonta „csak” 8 ezer kilométert tehetnek meg, mindketten egy-egy üzemanyagfaló Mazda CX-7 2.3-as terepjáróval.

Mindezen túl, a motor hengerűrtartalmától függően havi 17 ezer vagy 25 ezer forint átalánydíjért a megyei katasztrófavédelmi igazgatók,helyetteseiknek túlnyomó többsége, országos főfelügyelők, valamint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főosztályvezetői,szolgálatvezetői, illetőleg egyéb vezetők évente 24 ezer kilométert furikázhatnak magáncélból.

Közérdekűadat-igénylés során fény derült arra, hogy a katasztrófavédelem vezetői tavaly egymillió kilométernél is többet vették igénybe magáncélból a szolgálati autóikat. Volt közöttük olyan katasztrófavédelmi igazgató, akinek a munkahelyétől néhány száz méterre bérelnek házat, mégis engedélyezték részére magáncélból a szolgálati autót, és ő élve a lehetőséggel mintegy 20 ezer kilométer nem szolgálatiérdekből ment is vele. Egy másik igazgató és helyettese az éves 24 ezres keretet pedig pár kilométer híján használta ki.

A Lánglovagok Egyesület javasolja a közpénzből vásárolt és szervizelt szolgálati autók igénybevételének szigorítását. A főigazgató és két helyettese térítse meg a magánhasználatot, más esetében a tartós magáncélú igénybevételt valóban csak rendkívül indokolt esetben engedélyezzék, akkor pedig a megtett kilométer alapján az amortizációra is figyelemmel teljes mértékben térítsék meg a használatot. Ha csak a munkába járás költségének enyhítése a cél az főtiszteknél,tábornokoknál, akkor rájuk is az a kormányrendelet vonatkozzon, amely minden más munkavállalóra.

A változtatással éves szinten több tízmillió forint takarítható meg a katasztrófavédelemnél, és ezt a pénzt akár a tűzoltóságok felszereltségének, a tűzoltók munkakörülményeinek javítására fordíthatnák.

Évi egymillió kilométer magáncélból a katasztrófavédelemnél